Eight Local Players Named To TSWA All-State Baseball Teams | Sports

0

Alvin’s Kyler Mentzel led the AISD’s eight-player selections for the Texas Sportswriters Association’s all-state baseball teams last weekend.

Mentzel was named to the TSWA Class 6A Second Team as designated hitter, while receiving an honorable mention on the mound. The Tarleton State signatory also received the Texas High School Baseball Coaches’ Association Double State Honor last month with a 6A first team pitcher honor and first base selection to the team. THSBCA Elite All-Star.

Other playoff honors for Mentzel include being named the 23-6A and Baseball MVP of the Houston Chronicle’s All-Greater Houston Area First Team on the Hill.

Shadow Creek right-hander Sebastian Soliz, who also added to his playoff resume, was joined by teammates Shark Aidan Griggsby (wide receiver), Addison Parker (relief pitcher) and Tre Broussard (thief) on the roster. TSWA Honorable Mention 6A.

Soliz was also a 23-6A first-team pick at pitcher and a second-team

AGHA selection at third base.

The Manvel Maverick trio of pitcher Sam Simmons, wide receiver Christian Garnett and outfielder Tyson Dawson also earned honorable mentions on the TSWA All-State 5A team.

The 6A Player of the Year award went to Dallas Jesuit shortstop Jordan Lawler with Greg Harvey of Rockwall-Heath collecting the COY gear. Barber Hills shortstop Cameron Cauley shared the 5A POY award with Gregory-Portland pitcher Malachi Lott and Hills’ David Denny won the coaching honor.

TSWA Class 6A All-State

Baseball team

First team

Pitchers – Josh Hoover, Rockwall-Heath, jr .; Brandon Taylor, Smithson Valley, Sr.; Jesus Tovar, El Paso Montwood, sr.

Relief pitcher – Braden Davis, Keller, sr.

Seeker – Kevin Bazzell, Rockwall-Heath, sr.

First baseman – Ryan Brome, Katy, sr.

Second baseman – Will Stark, Katy Tompkins, sr.

Shortstop – Jordan Lawler, Dallas Jesuit, sr.

Third goal – Greg Campos, Laredo United South, sr.

Voltigeurs – Jared Thomas, Waxahachie, jr .; Coldon Kiser, French, jr. ; (tie) Teo Banks, Odessa Permian, sr .; Lane Brewster, Clear Creek, sr.

Designated Hitter – Drew Markle, Katy Tompkins, soph.

Player of the Year – Lawler, Dallas Jesuit, sr.

Coach of the Year – Greg Harvey, Rockwall-Heath

Second team

Pitchers – Robert Cranz, Keller, sr .; Gray St. Amant, Cy-Fair, sr .; Josh Barnhouse, Prosper, sr.

Relief pitcher – Chris Martin, Byron Nelson, sr .; Hunter Nichols, Ridge Point, jr.

Seeker – Cole Dillon, Rockwall, sr.

First baseman – (tied) David De Hoyos, Smithson Valley, soph .; Jack Little, Katy Tompkins, jr.

Second baseman – (tie) Dylan Schriewer, New Braunfels, sr. Amir Mason, centenary of Lakeview, sr.

Shortstop – Easton Culp, Harker Heights, jr.

Third baseman – Parker Lee, Clear Springs, sr.

Voltigeurs – Kasen Wells, Smithson Valley, jr .; Joshua Milton, Spring, sr .; (tie) Salvador Lopez, La Joya, sr .; Trey Duffield, Jesuit Houston Strake, jr.

Designated Hitter – Kyler Mentzel, Alvin, sr.

Third team

Launchers – Cohen Feser, San Antonio Reagan, sr .; Eric Hammond, Keller, Sr.; JC Gutierrez, La Joya, jr.

Relief pitcher – Jace LaViolette, Katy Tompkins, jr.

Catcher – (tie) Jaime Perez Jr., Edinburg Vela, sr .; Michael Weidner, Midland Lee, sr.

First baseman – (tie) Logan Perales, Steele, sr .; Braden Davis, Austin Westlake, sr.

Second baseman – (tied) Jacob Burcham, San Antonio Reagan, sr .; Connor Chavez, Jesuit of Dallas, sr.

Shortstop – Xavier Casserilla, Northwest Eaton, sr.

Third baseman – (tie) Viggo Lopez, PSJA, jr. Jacob Castillo, Round Rock, sr.

Voltigeurs – Wes Campbell, San Antonio Churchill, sr .; Jett Williams, Rockwall-Heath, jr. ; (tie) Edward Mendoza, Eagle Pass, sr .; Matthew Brooks, Cedar Ridge, jr .; Blake Peterson, Austin Westlake, soph.

Designated Hitter – Jose “Guti” Gutierrez, La Joya, Jr.

Honorable mention

Pitchers – Ben Abeldt, McKinney Boyd, jr .; Tim Arguello, Smithson Valley, jr. ; Baylor Bauman, Rockwall-Heath, jr. ; Xavier Casserilla, VR Eaton, sr .; Josh Coleman, San Antonio Johnson, Sr.; Lucas Davenport, Prosper, jr. ; Griffin Herring, Southlake Carroll, jr .; Chayton Krauss, Coppell, Sr.; Andy Leon, Jesuit Houston Strake, sr .; Victor Loa, Los Fresnos, father; Sergio Lopez, Eagle Pass, sr .; Mason Marriott, Tomball, Sr.; Caleb Matthews, Katy, Sr.; James McGlumphy, Round Rock, sr .; Kyler Mentzel, Alvin, Sr.; Christian Okerholm, Austin Vandegrift, Sr.; Carlos Peña, Edinburgh Vela, sr .; Eric Rodriguez, Pasadena Memorial, father; Tyler Schott, Flower Mound Marcus, sr .; Brady Shadrick, Belton, Sr.; Sebastian Soliz, Shadow Creek, sr .; Jake Storey, Jesuit of Dallas, jr. ; Garrett Stratton, Jesuit Houston Strake, jr.

Relief pitchers – Easton Culp, Harker Heights, jr .; Addison Parker, Shadow Creek, sr.

Seekers – Easton Carmichael, Prosper, jr .; Cort’s Castle, Waco Midway, sr .; Ethan Gonzalez, Smithson Valley, soph .; Aidan Griggsby, Shadow Creek, Sr.; Jason Hawkins, Plano, sr .; Nick Lazzara, Jesuit of Dallas, sr .; Ivan Marquez, Katy Cinco Ranch, sr .; Julius Ramirez, PSJA, Sr.; Mason Shimkus, Grapevine, sr .; Ryan Williams, Bridgeland, jr.

First baseman – Nic Bennett, Denton Braswell, sr .; Rudy Gonzalez, Edinburgh Vela, sr .; Blake Hansen, Katy Cinco Ranch, jr. ; Chayton Krauss, Coppell, Sr.; Gray Rowlett, Keller, Sr.; Eduardo Saenz, South United, sr.

Second baseman – Ahmar Donatto, Summer Creek, jr. ; Ryne Farber, San Antonio Johnson, soph. ; Merritt Jay, Arlington Lamar, Sr.; Marco Villanueva, Laredo Alexander, jr. ; Zack Zarko, LD Bell, sr.

Shortstops – Vincent Banda, San Antonio Brennan, sr .; Rodric Black, LD Bell, Sr.; Frayner Chavez, Little Elm, sr .; Alan Delgado, La Joya, sr .; Joshua Flores, Spring Westfield, Sr.; Zach Hudspeth, Arlington Martin, Sr.; Jayson Jones, Denton Braswell, jr. ; Chase Pendley, Prosper, Sr.; Brayden Randle, Rockwall, soph. ; Trevor Roper, Midland Lee, Sr.; Travis Sanders, Copperas Cove, jr. ; Dillon Shaner, Richardson Pearce, Sr.; Gaiden West, Tompkins, Sr.; Hudson White, Byron Nelson, Sr.; Diego Villescas, PSJA High, Sr.

Third baseman – Aidan Connors, Keller, sr .; Eric Garcia, Grand Prairie, Sr.; Aiden Huerta, Katy, sr .; Riley Nelson, Byron Nelson, jr.

Voltigeurs – Keegan Adams, San Antonio Brennan, sr .; Tre Broussard, Shadow Creek, soph .; Nolan Bushko, Northwest Eaton, jr. ; Tyler Collins, McKinney Boyd, Sr.; Tripp Cromer, Bridgeland, Sr.; Jacob DeVenny, Prosper, jr. ; Jake Duer, Flower Mound Marcus, jr. ; Landon Ellington, Weatherford, Sr.; Jace LaViolette, Tompkins, jr. ; Barrett Riebock, Rockwall, Sr.; Luke Smith, Azle, Sr.; Kyson Snelson, San Angelo Central, Sr.; Angel Solis, La Joya, sr .; Xavien Thompson, Waxahachie, Sr.; Tony Vernars, Coppell, sr.


Source link

Share.

About Author

Leave A Reply